Difference between revisions of "Category:H.M.S. Britannia (Training Ship) Entrants of August, 1864"
From The Dreadnought Project
(→Others) |
|||
(3 intermediate revisions by the same user not shown) | |||
Line 1: | Line 1: | ||
Examinations at the [[Royal Naval College, Portsmouth]] resulted in sixty First- and Second-Class Naval Cadetships being awarded to candidates.<ref>"Military And Naval Intelligence." ''The Times'' (London, England), Wednesday, Jun 08, 1864; pg. 7; Issue 24893.</ref> | Examinations at the [[Royal Naval College, Portsmouth]] resulted in sixty First- and Second-Class Naval Cadetships being awarded to candidates.<ref>"Military And Naval Intelligence." ''The Times'' (London, England), Wednesday, Jun 08, 1864; pg. 7; Issue 24893.</ref> | ||
− | + | Their preparatory education is noted. | |
==First-Class Naval Cadets== | ==First-Class Naval Cadets== | ||
Line 7: | Line 7: | ||
Forty-eight of eighty-six candidates for first-class entrance were accepted in the following order of merit. | Forty-eight of eighty-six candidates for first-class entrance were accepted in the following order of merit. | ||
− | # [[Francis Gilbert Jones]] | + | # [[Francis Gilbert Jones]] {{PS-Eastman}} |
− | # [[Walter H. Maher]] (Midshipman "Walter H Maker" at TNA, missing in Navy List of October 1871) | + | # [[Walter H. Maher]] {{PS-Eastman}} (Midshipman "Walter H Maker" at TNA, missing in Navy List of October 1871) |
− | # [[Southwell George | + | # [[Southwell George Theobald Bourke]] |
− | # [[Henry Louis Fleet]] | + | # [[Henry Louis Fleet]] {{PS-Knight}} |
− | # [[Henry C. Dawson]] (Midshipman "Henry C Dawson" at TNA, missing in Navy List of October 1871) | + | # [[Henry C. Dawson]] {{PS-Stubbington}} (Midshipman "Henry C Dawson" at TNA, missing in Navy List of October 1871) |
# [[George Alexander Gordon Grant]] | # [[George Alexander Gordon Grant]] | ||
− | # [[Charles Milne]] | + | # [[Charles Milne]] {{PS-Eastman}} |
− | # [[Herbert Garvey Giles]] | + | # [[Herbert Garvey Giles]] {{PS-Eastman}} |
# [[Frank Campbell Younghusband]] | # [[Frank Campbell Younghusband]] | ||
− | # [[Barrington Henry Chevallier]] | + | # [[Barrington Henry Chevallier]] {{PS-Knight}} |
− | # [[James Harmer Pritchard Galloway]] | + | # [[James Harmer Pritchard Galloway]] {{PS-Eastman}} |
# [[Alexander Karley Woodrow]] | # [[Alexander Karley Woodrow]] | ||
# [[Arthur Dove]] | # [[Arthur Dove]] | ||
− | # [[John George Haggard]] | + | # [[John George Haggard]] {{PS-North}} |
− | # [[Henry Ingle Edgar]] | + | # [[Henry Ingle Edgar]] {{PS-North}} |
# [[Francis Hotham]] | # [[Francis Hotham]] | ||
# [[Cecil Fitzgerald Foley]] | # [[Cecil Fitzgerald Foley]] | ||
− | # [[Gerald W. Trevor]] (Midshipman "Gerald W Trevor" at TNA, missing in Navy List of October 1871) | + | # [[Gerald W. Trevor]] {{PS-Allen}} (Midshipman "Gerald W Trevor" at TNA, missing in Navy List of October 1871) |
# [[James Frederick Bedford]] | # [[James Frederick Bedford]] | ||
− | # [[William McCarthy Maturin]] | + | # [[William McCarthy Maturin]] {{PS-Eastman}} |
− | # [[C. W. Atkinson]] (Midshipman at TNA, missing in Navy List of January 1869) | + | # [[C. W. Atkinson]] {{PS-North}} (Midshipman at TNA, missing in Navy List of January 1869) |
− | # [[Archibald James Pocklington]] | + | # [[Archibald James Pocklington]] {{PS-North}} |
− | # [[James Edward Clifford Goodrich]] | + | # [[James Edward Clifford Goodrich]] {{PS-Knight}} |
− | # [[ | + | # [[William Hales Hingston]] |
# [[Arthur Channer]] | # [[Arthur Channer]] | ||
# [[Lionel Harvey Morris]] | # [[Lionel Harvey Morris]] | ||
# [[Arthur Malcolm Corrie]] | # [[Arthur Malcolm Corrie]] | ||
− | # [[Anthony G. Cuthbert]] (Midshipman "Anthony G Cuthbert" at TNA, missing in Navy List of October 1871) | + | # [[Anthony G. Cuthbert]] {{PS-Stubbington}} (Midshipman "Anthony G Cuthbert" at TNA, missing in Navy List of October 1871) |
− | # [[Robert William Gore]] | + | # [[Robert William Gore]] {{PS-Knight}} |
# [[Ernest Chamberlain Hobkirk]] | # [[Ernest Chamberlain Hobkirk]] | ||
− | # [[Robert B. E. Ogle]] (Midshipman "Robert B E Ogle" at TNA, missing in Navy List of October 1871) | + | # [[Robert B. E. Ogle]] {{PS-Eastman}} (Midshipman "Robert B E Ogle" at TNA, missing in Navy List of October 1871) |
# [[Philip Augustus Champion de Crespigny]] | # [[Philip Augustus Champion de Crespigny]] | ||
# [[Gilbert Elliot Harrison]] | # [[Gilbert Elliot Harrison]] | ||
# [[R. Y. Smith]] (not found anywhere) | # [[R. Y. Smith]] (not found anywhere) | ||
# [[Ferdinand Freeze Tupper]] | # [[Ferdinand Freeze Tupper]] | ||
− | # [[Montague Hamilton March Gruggen]] | + | # [[Montague Hamilton March Gruggen]] {{PS-North}} |
− | # [[George Pechell Henderson]] | + | # [[George Pechell Henderson]] {{PS-Stubbington}} |
− | # [[Charles Henry Sheffield Pretyman]] | + | # [[Charles Henry Sheffield Pretyman]] {{PS-Knight}} |
# [[Henry Asgill Ogle, Seventh Baronet|Henry Asgill Ogle]] | # [[Henry Asgill Ogle, Seventh Baronet|Henry Asgill Ogle]] | ||
− | # [[Edward Noble Price]] | + | # [[Edward Noble Price]] {{PS-Stubbington}} |
− | # [[Reginald Baldwin Fulford]] | + | # [[Reginald Baldwin Fulford]] {{PS-Stubbington}} |
− | # [[A. P. Lakeman]] (not found anywhere) | + | # [[A. P. Lakeman]] {{PS-Eastman}} (not found anywhere) |
# [[R. R. Lousada]] (not found anywhere; could be "de Lousada") | # [[R. R. Lousada]] (not found anywhere; could be "de Lousada") | ||
− | # [[Stephen Cattley Kemble]] | + | # [[Stephen Cattley Kemble]] {{PS-Knight}} |
− | # [[Henry Smiles]] | + | # [[Henry Smiles]] {{PS-Knight}} |
− | # [[Alexander Rutherford Cockburn-Hood]] | + | # [[Alexander Rutherford Cockburn-Hood|Alexander Rutherford Hood]] {{PS-Knight}} |
− | # [[Francis Avenel Brookes]] | + | # [[Francis Avenel Brookes]] {{PS-Stubbington}} |
− | # [[Martin A. Hammill]] (Midshipman "Martin A Hammill" at TNA, missing in Navy List of October 1871) | + | # [[Martin A. Hammill]] {{PS-Stubbington}} (Midshipman "Martin A Hammill" at TNA, missing in Navy List of October 1871) |
==Second-Class Naval Cadets== | ==Second-Class Naval Cadets== | ||
Line 60: | Line 60: | ||
Twelve of twenty candidates for second-class cadetships were accepted in the following order of merit. | Twelve of twenty candidates for second-class cadetships were accepted in the following order of merit. | ||
− | # [[Frank Arthur Halloran]] | + | # [[Frank Arthur Halloran]] {{PS-North}} |
# [[Cecil Robert Bloxam]] | # [[Cecil Robert Bloxam]] | ||
− | # [[William Towers Thompson]] | + | # [[William Towers Thompson]] {{PS-Eastman}} |
# [[Arthur Gerald Denny Hilton]] | # [[Arthur Gerald Denny Hilton]] | ||
# [[James Henry Purches]] | # [[James Henry Purches]] | ||
− | # [[Charles Sewell Nedham]] | + | # [[Charles Sewell Nedham]] {{PS-Eastman}} |
# [[Peregrine William Pepperill Hutton]] | # [[Peregrine William Pepperill Hutton]] | ||
− | # [[Frank Toovey Lake]] | + | # [[Frank Toovey Lake]] {{PS-North}} |
# [[John Woon Jago]] | # [[John Woon Jago]] | ||
# [[William Henry Pierce Buckner]] | # [[William Henry Pierce Buckner]] | ||
Line 78: | Line 78: | ||
* [[Charles Albert Forlong]] | * [[Charles Albert Forlong]] | ||
− | * [[Reginald Yorke Heriz]] | + | * [[Reginald Yorke Smith|Reginald Yorke Heriz]] |
* [[William Hales Hingston]] | * [[William Hales Hingston]] | ||
* [[C. J. D. Poole]] (Naval Cadet "C J D Poole" at TNA, missing in Navy List of October 1871) | * [[C. J. D. Poole]] (Naval Cadet "C J D Poole" at TNA, missing in Navy List of October 1871) |
Latest revision as of 09:25, 5 August 2021
Examinations at the Royal Naval College, Portsmouth resulted in sixty First- and Second-Class Naval Cadetships being awarded to candidates.[1]
Their preparatory education is noted.
Forty-eight of eighty-six candidates for first-class entrance were accepted in the following order of merit.
- Francis Gilbert Jones (Eastman's Academy)
- Walter H. Maher (Eastman's Academy) (Midshipman "Walter H Maker" at TNA, missing in Navy List of October 1871)
- Southwell George Theobald Bourke
- Henry Louis Fleet (Rev. T. Knight's School)
- Henry C. Dawson (Stubbington House School) (Midshipman "Henry C Dawson" at TNA, missing in Navy List of October 1871)
- George Alexander Gordon Grant
- Charles Milne (Eastman's Academy)
- Herbert Garvey Giles (Eastman's Academy)
- Frank Campbell Younghusband
- Barrington Henry Chevallier (Rev. T. Knight's School)
- James Harmer Pritchard Galloway (Eastman's Academy)
- Alexander Karley Woodrow
- Arthur Dove
- John George Haggard (North Grove House School)
- Henry Ingle Edgar (North Grove House School)
- Francis Hotham
- Cecil Fitzgerald Foley
- Gerald W. Trevor (Reverend W. Allen's School) (Midshipman "Gerald W Trevor" at TNA, missing in Navy List of October 1871)
- James Frederick Bedford
- William McCarthy Maturin (Eastman's Academy)
- C. W. Atkinson (North Grove House School) (Midshipman at TNA, missing in Navy List of January 1869)
- Archibald James Pocklington (North Grove House School)
- James Edward Clifford Goodrich (Rev. T. Knight's School)
- William Hales Hingston
- Arthur Channer
- Lionel Harvey Morris
- Arthur Malcolm Corrie
- Anthony G. Cuthbert (Stubbington House School) (Midshipman "Anthony G Cuthbert" at TNA, missing in Navy List of October 1871)
- Robert William Gore (Rev. T. Knight's School)
- Ernest Chamberlain Hobkirk
- Robert B. E. Ogle (Eastman's Academy) (Midshipman "Robert B E Ogle" at TNA, missing in Navy List of October 1871)
- Philip Augustus Champion de Crespigny
- Gilbert Elliot Harrison
- R. Y. Smith (not found anywhere)
- Ferdinand Freeze Tupper
- Montague Hamilton March Gruggen (North Grove House School)
- George Pechell Henderson (Stubbington House School)
- Charles Henry Sheffield Pretyman (Rev. T. Knight's School)
- Henry Asgill Ogle
- Edward Noble Price (Stubbington House School)
- Reginald Baldwin Fulford (Stubbington House School)
- A. P. Lakeman (Eastman's Academy) (not found anywhere)
- R. R. Lousada (not found anywhere; could be "de Lousada")
- Stephen Cattley Kemble (Rev. T. Knight's School)
- Henry Smiles (Rev. T. Knight's School)
- Alexander Rutherford Hood (Rev. T. Knight's School)
- Francis Avenel Brookes (Stubbington House School)
- Martin A. Hammill (Stubbington House School) (Midshipman "Martin A Hammill" at TNA, missing in Navy List of October 1871)
Twelve of twenty candidates for second-class cadetships were accepted in the following order of merit.
- Frank Arthur Halloran (North Grove House School)
- Cecil Robert Bloxam
- William Towers Thompson (Eastman's Academy)
- Arthur Gerald Denny Hilton
- James Henry Purches
- Charles Sewell Nedham (Eastman's Academy)
- Peregrine William Pepperill Hutton
- Frank Toovey Lake (North Grove House School)
- John Woon Jago
- William Henry Pierce Buckner
- James William Angear (as "Augear" at TNA)
- Alfred German Joll
Others
A search at The National Archives indicates that the following men may also have joined this term.
- Charles Albert Forlong
- Reginald Yorke Heriz
- William Hales Hingston
- C. J. D. Poole (Naval Cadet "C J D Poole" at TNA, missing in Navy List of October 1871)
Footnotes
- ↑ "Military And Naval Intelligence." The Times (London, England), Wednesday, Jun 08, 1864; pg. 7; Issue 24893.
Pages in category "H.M.S. Britannia (Training Ship) Entrants of August, 1864"
The following 13 pages are in this category, out of 13 total.
CFG |
HJMOP |
P cont.SY |