Category:H.M.S. Britannia (Training Ship) Entrants of August, 1864
From The Dreadnought Project
Examinations at the Royal Naval College, Portsmouth resulted in sixty First- and Second-Class Naval Cadetships being awarded to candidates.[1]
TODO: Information regarding their prior education before entrance has been omitted here
Forty-eight of eighty-six candidates for first-class entrance were accepted in the following order of merit.
- Francis Gilbert Jones
- Walter H. Maher (Midshipman "Walter H Maker" at TNA, missing in Navy List of October 1871)
- Southwell George Theobald Bourke
- Henry Louis Fleet
- Henry C. Dawson (Midshipman "Henry C Dawson" at TNA, missing in Navy List of October 1871)
- George Alexander Gordon Grant
- Charles Milne
- Herbert Garvey Giles
- Frank Campbell Younghusband
- Barrington Henry Chevallier
- James Harmer Pritchard Galloway
- Alexander Karley Woodrow
- Arthur Dove
- John George Haggard
- Henry Ingle Edgar
- Francis Hotham
- Cecil Fitzgerald Foley
- Gerald W. Trevor (Midshipman "Gerald W Trevor" at TNA, missing in Navy List of October 1871)
- James Frederick Bedford
- William McCarthy Maturin
- C. W. Atkinson (Midshipman at TNA, missing in Navy List of January 1869)
- Archibald James Pocklington
- James Edward Clifford Goodrich
- William Hales Hingston
- Arthur Channer
- Lionel Harvey Morris
- Arthur Malcolm Corrie
- Anthony G. Cuthbert (Midshipman "Anthony G Cuthbert" at TNA, missing in Navy List of October 1871)
- Robert William Gore
- Ernest Chamberlain Hobkirk
- Robert B. E. Ogle (Midshipman "Robert B E Ogle" at TNA, missing in Navy List of October 1871)
- Philip Augustus Champion de Crespigny
- Gilbert Elliot Harrison
- R. Y. Smith (not found anywhere)
- Ferdinand Freeze Tupper
- Montague Hamilton March Gruggen
- George Pechell Henderson
- Charles Henry Sheffield Pretyman
- Henry Asgill Ogle
- Edward Noble Price
- Reginald Baldwin Fulford
- A. P. Lakeman (not found anywhere)
- R. R. Lousada (not found anywhere; could be "de Lousada")
- Stephen Cattley Kemble
- Henry Smiles
- Alexander Rutherford Cockburn-Hood
- Francis Avenel Brookes
- Martin A. Hammill (Midshipman "Martin A Hammill" at TNA, missing in Navy List of October 1871)
Twelve of twenty candidates for second-class cadetships were accepted in the following order of merit.
- Frank Arthur Halloran
- Cecil Robert Bloxam
- William Towers Thompson
- Arthur Gerald Denny Hilton
- James Henry Purches
- Charles Sewell Nedham
- Peregrine William Pepperill Hutton
- Frank Toovey Lake
- John Woon Jago
- William Henry Pierce Buckner
- James William Angear (as "Augear" at TNA)
- Alfred German Joll
Others
A search at The National Archives indicates that the following men may also have joined this term.
- Charles Albert Forlong
- Reginald Yorke Heriz
- William Hales Hingston
- C. J. D. Poole (Naval Cadet "C J D Poole" at TNA, missing in Navy List of October 1871)
Footnotes
- ↑ "Military And Naval Intelligence." The Times (London, England), Wednesday, Jun 08, 1864; pg. 7; Issue 24893.
Pages in category "H.M.S. Britannia (Training Ship) Entrants of August, 1864"
The following 13 pages are in this category, out of 13 total.
CFG |
HJMOP |
P cont.SY |