Organisation of KuK Kriegsmarine

From The Dreadnought Project
Jump to: navigation, search

The KuK Kriegsmarine was largely tasked with defending the Adriatic.

Contents

Admirals Commanding

Composition of the Fleet

As of the start of the war

First Battle Squadron
Flagship Viribus Unitis
First Battle Division Second Battle Division
Tegetthoff Erzherzog Franz Ferdinand
Prinz Eugen Radetzky
Zrinyi
Second Battle Squadron
Third Battle Division Fourth Battle Division
Erzherzog Karl Habsburg
Erzherzog Friedrich Erzherzog Ferdinand
Árpád Babenberg
Cruiser Flotilla
Sankt Georg
Kaiser Karl VI
Zenta
Aspern
Szigetvár
First Torpedo Craft Flotilla
Flotilla Leader Saida - Scout Cruiser
Depot Ship Gaa
First Torpedo Craft Division - Destroyers
First Torpedo Craft Group Second Torpedo Craft Group
Csepel Lika I
Tatra Orjen
Balaton Triglav I
Second Torpedo Craft Division - Destroyers
Third Torpedo Craft Group Fourth Torpedo Craft Group
Velebit Csikos
Dinara Pandur
Reka Scharfschütze
Third Torpedo Craft Division - Torpedo Boats
First Torpedo Boat Group Second Torpedo Boat Group Third Torpedo Boat Group
74T 50E 53T
75T 51T 54T
76T 73F 55T
77T
Second Torpedo Craft Flotilla
Flotilla Leader Admiral Spaun - Scout Cruiser
Depot Ship Dampfer IV
Fourth Torpedo Craft Division - Destroyers
Fifth Torpedo Craft Group Sixth Torpedo Craft Group
Huszar 2 Streiter
Streiter Ulan
Wildfang Uskoke
FifthTorpedo Craft Division - Torpedo Boats
Fourth Torpedo Boat Group Fifth Torpedo Boat Group Sixth Torpedo Boat Group
55T 61T 64F
68F 65F 69F
70F 66F 72F
Sixth Torpedo Craft Division - Torpedo Boats
Seventh Torpedo Boat Group Eighth Torpedo Boat Group Ninth Torpedo Boat Group
52T 60T 57T
58T 62T 67F
59T 63T 71F
Fleet Auxiliaries
Repair ship Cyclop
Salvage tug Gigant
Oiler Vesta
Water carrier Najade
Fleet yacht Lacroma
Dispatch vessel Meteor
Requisitioned ships
Dampfer I Dampfer II
Dampfer III Dampfer V
Dampfer VI Dampfer VII
Dampfer VIII Dampfer IX
Dampfer X Dampfer XI


Coastal Defence Special Group
Fifth Battle Squadron Second Cruiser Division
Monarch Kaiser Franz Josef I
Wien Panther
Budapest


Pola Local Defence Force
Seventh Torpedo Craft Division
Seventh Torpedo Craft Group Eleventh Torpedo Boat Group Thirteenth Torpedo Boat Group
1 21
2 24
7 32
9 39
Submarine Flotilla
Depot Ship Pelikan
Minesweeper Flotilla
Trieste Local Defence Force
Fifteenth Torpedo Boat Group Sixteenth Torpedo Boat Group
20 23
26 45
6 Armed Coasters


Lussin Local Defence Force
Ninth Torpedo Craft Division
Division Leader Magnet
Seventeenth Torpedo Boat Group Eighteenth Torpedo Boat Group
3 5
4 6
Armed Coasters


Sebenico Local Defence Force
Tenth Torpedo Craft Division
Division Leader Komet
Nineteenth Torpedo Boat Group Twentieth Torpedo Boat Group
8 19
10 22
11 25
12 31
Minesweeping Group
29 35


Cattaro Local Defence Force
Eleventh Torpedo Craft Division
Division Leader Blitz
Twenty-first Torpedo Boat Group Twenty-second Torpedo Boat Group
13 16
15 17
Minelayer Dromedar
Minesweepers
36 38

Footnotes

Bibliography

Personal tools
Google AdSense