Category:Training Establishment Entrants of January, 1918

From The Dreadnought Project
Jump to: navigation, search

The Times reported that the following candidates were accepted for Naval Cadetships after qualifying examinations for the Royal Naval College, Osborne term of January, 1918.[1]

In alphabetical order, they were:

  1. CGM Anderson
  2. Harold Thomas Armstrong
  3. BF Baker
  4. Edward Arthur Codrington Ball
  5. Peter Barlow
  6. RH Barlow
  7. JS Barrett
  8. RE Bath
  9. George Collett Blundell
  10. Sydney John Savage Boord
  11. Simon Borrett (Honourable Mention)
  12. Harold Godfrey Bowerman
  13. John Alfred Stafford Brame (Cruickshank School)
  14. Henry Norman Scott Brown
  15. AR Buchanan
  16. John Howard Buckley
  17. Kenneth Robertson Buckley
  18. CDN Butler
  19. RC Byng
  20. HBO Cardew
  21. LF de V Carey
  22. RBW Care [Carr?]
  23. AE Clements
  24. Kenneth St. Barbe Collins
  25. Kenneth Stewart Colquhoun
  26. Nigel John Crossley
  27. Sydney Alexander Cuthbert
  28. FJH Daglish
  29. AWM Dalison
  30. GHO Dalton
  31. AF Davidson-Arnott
  32. George Philip Sevier Davies
  33. TR de Ward
  34. ABL Dodd
  35. Colin George Walter Donald
  36. Lawrence George Durlacher
  37. Frederick Augustus Morton Eden
  38. Anthony Cuthbert Guy Ermen
  39. LK Fairclough
  40. NLR Fane
  41. J Fitz-Gibbon
  42. ART Fleming (Stubbington House School)
  43. Edmund Seymour Denis Fremantle
  44. CP Gallimore
  45. C Gatey
  46. Michael Grant Goodenough
  47. William Ramsey Gordon (Stubbington House School)
  48. WRG Grogan
  49. RB Halliwell
  50. Maurice Alfred Clive Herschell Hardcastle
  51. John Robert Garstin Harvey
  52. AJL Heaven ("Heaver?")
  53. Edward Gavin Heywood-Lonsdale
  54. HO Hicks
  55. Edward John Smirthwaite James
  56. Ian Jeffrey
  57. P Johnson
  58. Felix Gilbert Johnstone
  59. OO Jones
  60. Robert Alexander Kilroy
  61. Charles Arthur de Winton Kitcat Template:PS-DeWinton
  62. Thomas William Samuel James Lemon
  63. AHD Livock
  64. Samuel Godfrey Long
  65. Hugh Morley Longden (Cheam School)
  66. Dennis John Margetts
  67. RW Marshall
  68. Michael Donston Capel Meyrick
  69. M St. L Nott (Cheam School)
  70. Richard George Onslow
  71. Arthur Reid Pedder
  72. Geoffrey Hendley Peters
  73. RC Powys-Smith
  74. C Rankin
  75. Duncan Lindsay Raymond
  76. MB Rimington
  77. DK Roberts
  78. Philip Quellen Roberts
  79. AJ Shaw-Kennedy
  80. Joseph Francis Shepherd
  81. WE Skipwith
  82. GCM Spry
  83. Philip Mark Stephens Template:PS-Banstead
  84. DS Studholme Template:PS-Banstead
  85. Philip Champain Tanner
  86. Earle Hathway Thomas
  87. GON Thompson
  88. JW Thompson
  89. GH Venables
  90. Robert Dymock Watson
  91. JRP Williams (is this perhaps Ronald Peers Williams?)
  92. Thomas Forbes Sackville Wilson
  93. CF Wintour
  94. GAJ Young Template:PS-DeWinton

Additionally, the Service Records of the following men indicate that they, too, may have belonged to this term:

  1. John Oliver Augustus Arkell
  2. Edward Volant Balfour Baker
  3. Philip Francis Brooke Blackwell
  4. Richard Allin Braine (or is it "Allix?")
  5. Herbert Geoffrey St. John Bury
  6. Henry Cedric Chads
  7. Roger Smithett Christian-Edwards
  8. Desmond Lisburn Curtis Craig
  9. Ellis Campbell Crisp
  10. Lindsay de Villiers
  11. Edward Alfred Eborall
  12. Cyril Lancelot Edwards
  13. William Graham Esplen
  14. Ernest John Foster
  15. Granville Roy Fuller
  16. Edward Acton Alcock Gibbon
  17. Richard Randall Harris
  18. Edward Ian Bruce Harvey
  19. Eric Horace Harvey
  20. Herbert Thrower Herring
  21. Hugo Meynell Cyril Ionides
  22. Victor Robert Jordan
  23. John Harry Kennedy
  24. Albert Edward Chilcott Kimber
  25. John Neil Kelly Knight
  26. Percival John Arthur Moore
  27. Frank Stewart Muller
  28. Neville Archibald John Watson Napier
  29. Hugh Rowley Mount Nicholl
  30. Harry Prevett (Paymaster)
  31. Archibald Richard Fortescue Purvis
  32. Idris Treharne Rees (Paymaster)
  33. Victor Evelyn Rusby (Paymaster)
  34. Percy Gordon Sanderson
  35. George Deering Selwood (Clerk)
  36. John Eric Seldon Smith (Clerk)
  37. William Leonard Spear
  38. Frank Spilman
  39. John Francis Steemson
  40. James Frederick Patrick Thornhill
  41. Reginald Heber Thornton
  42. Frederick Harold Wilkinson
  43. Ronald Peers Williams
  44. Eric Langton Woodhall
  45. James Brown Wright

Passing out of Dartmouth

Footnotes

  1. "Naval Cadetships." The Times (London, England), Saturday, Dec 24, 1917; pg. 10.
Term Intakes into Royal Naval College, Osborne
Before 1905, new Naval Cadets went to H.M.S. Britannia
1903-1909
Sep, 1903 | Jan, 1904 | May, 1904 | Sep, 1904 | Jan, 1905 | May, 1905 | Sep, 1905 | Jan, 1906 | May, 1906 | Sep, 1906
Jan, 1907 | May, 1907 | Sep, 1907 | Jan, 1908 | May, 1908 | Sep, 1908 | Jan, 1909 | May, 1909 | Sep, 1909
1910-1914
Jan, 1910 | May, 1910 | Sep, 1910 | Jan, 1911 | May, 1911 | Sep, 1911 | Jan, 1912 | May, 1912 | Sep, 1912
Jan, 1913 | May, 1913 | Sep, 1913 | Jan, 1914 | May, 1914 | Sep, 1914
1915-1919
Jan, 1915 | May, 1915 | Sep, 1915 | Jan, 1916 | May, 1916 | Sep, 1916 | Jan, 1917 | May, 1917 | Sep, 1917
Jan, 1918 | May, 1918 | Sep, 1918 | Jan, 1919 | May, 1919 | Sep, 1919
This is generally the end of our Scope